BEYİNLERİ RİSK ALTINDA

BEYİNLERİ RİSK ALTINDA

AFP

HIV taşıyıcılarının beyin  rahatsızlıklarına yakalanma riski, kullandıkları ilaçlar nedeniyle daha fazla.

 


ABD'nin California Üniversitesi'nden Bruce Ovbiagele ve ekibinin yaptığı  araştırmada, HIV'lilerde beyin damarları rahatsızlıklarının artmasının, virüse  karşı kullanılan ilaçların yan etkisine bağlı olabileceği belirtildi. Ovbiagele,  ABD genelinde son yıllarda beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırılanların  sayısı azalırken, bu oranın HIV pozitiflerde arttığına dikkati çekti.

Neurology dergisinde yayımlanan araştırmada, ülkede 1997-2006 yılları  arasında beyin damarları rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye kaldırılan tüm  hastaların verileri incelendi. Bilim adamları, bu dönemde toplumun genelinde  beyin damarları hastalıklarına yakalananların sayısının yüzde 7 azaldığını,  HIV'lilerde ise yüzde 67 arttığını gördü.

HIV taşıyıcılarının çoğunda beyne giden kan akımında azalmanın meydana  geldiğini belirten Ovbiagele, araştırmanın virüse karşı kullanılan ilaçların  piyasaya sürüldüğü ve yaygın olarak kullanıldığı döneme rastladığını, bu  istatistiklerin ilaçların beyin rahatsızlıkları riskini artırabilen metabolik  komplikasyonlara bağlı olabileceğini düşündürdüğünü vurguladı.