BAĞIMLILIĞIN BİLİNMEYENLERİ

BAĞIMLILIĞIN BİLİNMEYENLERİ

NP GRUP

Bağımlılık alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Doç. Dr. Ayhan Kalyoncu NPİstanbul Hastanesi'ni ziyaret ederek, bağımlılıkla ilgili merak edilenleri anlattı.

 


Balıklı Rum Hastanesi'nde Anatolia Bağımlılık Tedavisi Klinik şefi olan Doç. Dr. Ayhan Kalyoncu 12 Ocak'ta NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nin konuğu oldu.

NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nin gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantısına "Alkol ve Madde Bağımlılığı" konulu konuşması ile konuk olan Kalyoncu bağımlılıkla ilgili çalışmalarını anlattı.

Bağımlılık alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Kalyoncu, NPGrup bünyesindeki doktor ve psikologlarla bağımlılıkla ilgili çalışmalarını paylaştı.

Kalyoncu konuşmasında; "Bağımlılığın Nörobiyolojisi"nden ve "Eroin bağımlılığında İlaç Kulllanımı" konularını işleyerek, bağımlı bir hastanın tedavi sürecinde önemli olan noktaları, toplumda oluşan olumsuz kanaatlerin tedavideki etkisini ve tedavi yaklaşımının önemini vurguladı.

Kalyoncu; konuşmasında özet olarak şunları anlattı:

" Tedavinin etkinliği sağladığında bağımlı kişilerin suç işleme davranışlarında etkin bir azalma ve üretkenliklerinde artmayla beraber topluma yarar sağladıklarını,

" Tedavi Yaklaşımının Kamu sağlığı ve kamu güvenliği düşünülerek planlanması gerektiğini,

" Madde bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğu, tedavinin başarısı için pek çok girişimin gerektiği ve tedavinin kişinin diğer ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerektiğini,

" Tedavi başarısını etkileyen faktörlerin neler olduğunu,

" Madde bağımlılığında beynin hangi bölgelerinin nasıl ve ne şekilde etkilendiğini,

" Bağımlılığın davranışsal yönden nasıl geliştiği ve davranışın nasıl bağımlılığa dönüştüğünü,

" Bağımlılığın beyin kimyasında değişikliğe sebep olduğu ve bunun beyin görüntüleme yöntemleriyle yapılan çalışmalarla ispatlanabildiğini,

" Devam eden madde kullanımının bilişsel ve motor işlevleri bozduğunu,

" Bağımlılığın genetik yatkınlığından ve bu durumun aile bireylerini % 40-60 oranında etkilemesinden ötürü aile üyelerinin de tedavi sürecine katılması gerektiğini,

" Madde kullanımının ruhsal hastalıklara yol açtığını,

" Bağımlılık tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapinin önemini, meslektaşları ile kapsamlı bir şekilde tartışarak paylaştı.

Bilimsel Toplantı sonrasında NPİstanbul'da uygulanan tedavi yöntemlerini görmek isteyen Kalyoncu, Serdar Nuhoğlu eşliğinde hastanenin kliniklerini ziyaret etti..