ANİ KALP 4 BELİRTİYLE GELİYOR

ANİ KALP 4 BELİRTİYLE GELİYOR

A.A

Ani kardiyak ölümlerin dört belirtisi var: Göğüs veya sırt ağrısı, çarpıntı hissi, bilinç değişikliği.


Yaz sıcakları ile birlikte ani kalp ölümleri genç, yaşlı demeden hepimizi olumsuz etkileyebiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cem Alhan, ani kardiyak ölümlerin şu belirtilerle ortaya çıktığını belirtiyor: Göğüs veya sırt ağrısı, çarpıntı hissi, bası hissi, bilinç değişikliği.

Bu şikayetlerin başlamasından sonraki ilk bir saat içinde gelişen hayati kayıplar ani kalp kardiyak ölüm olarak tanımlanıyor.  Prof. Dr. Cem Alhan, her yıl yaklaşık 1000 kişiden birinde ani kalp nedenli ölüme rastlandığını belirterek şunları söylüyor:

“Bilinen kalp damar rahatsızlığı olanlarda ise bu oran 7–8 kat daha fazla görülüyor. Bu risk özellikle önceden kalp krizi geçirmiş olan, kalp kasılmasında yetersizlik bulunan veya daha önceden ciddi ritm düzensizlikleri atlatmış olan hastalarda daha belirgin artıyor.”

ANİ KALP ÖLÜMÜNE, KALP DAMARINDAKİ TIKANIKLIK NEDEN OLUYOR

Ani kalp nedenli ölümlerin toplumumuzdaki en sık nedeni yine kalp damarlarındaki tıkanıklıklar. Bu tıkanıklıkların neden olabileceği kalp krizi ani ve ölümcül ritm bozukluklarına neden olabiliyor ve bazen hastaya müdahale etme imkanı bile mümkün olamayabiliyor. Fakat kalp damar tıkanıklıkları dışında özellikle hipertansiyonu olan hastalarda aort damar yırtılmaları da ani ölümlere neden olan bir faktör. Özellikle bir stres faktörünün tetikleyebileceği ani tansiyon yükselmeleri bu damar yırtılmalarının gelişmesine neden olabiliyor.

TANI KONULMAMIŞ HASTA ORANI YÜKSEK

Bilinen kalp damar rahatsızlığı olmayan ancak kalp hastalıkları açısından risk faktörleri bulunan bireylerin de, aslında normal kişilere göre daha yüksek risk altında olduklarını belirten Prof. Dr. Alhan aslında toplumda tanı konulmamış kalp hastalığı oranının yüksek olduğunu ifade ediyor.

Bu nedenle, en azından yakın akrabalarında kalp hastalığı ya da sebebi bilinmeyen ani ölümler olan, ileri yaşlı, erkek cinsiyette olan, artmış kolesterol düzeyi bulunan, hipertansiyonu olan, sigara içen veya şeker hastalığı olan bireylerin bu konuda erken tetkik yaptırmalarında fayda var.

Prof. Dr. Alhan, kalp damarlarındaki tıkanıklıkları saniyeler içerisinde yapılan tetkikler ile görüntüleyebildiklerini belirtiyor ve ekliyor: “Koroner by-pass ameliyatı için yıllık mortalitemiz (ölüm oranımız) Avrupa veya Amerika’daki merkezlerin bildirdiği sonuçlardan daha düşük. Ekip olarak, bilimsel çalışmaların neticesinde en güncel ve etkili tedavi yöntemleri kullanıyoruz”