E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

ALKOLİK YAPABİLİR

ALKOLİK YAPABİLİR

AFP   
    
ABD'de araştırmaya göre,  en çok gençler tarafından tüketilen enerji içecekleri alkolizme zemin hazırlayabiliyor.

 


Bin öğrenci arasında yapılan araştırma, gençlerin, enerji içeceklerini,  enerji takviyesinin yanı sıra uyanık kalma amaçlı içtiklerini gösteriyor.

Araştırma, yılda 52 adet veya daha fazla enerji içeceği tüketen  öğrencilerin sarhoş olma eğilimi geliştirdiklerini, daha fazla alkol  tükettiklerini ve yetişkin yaşta alkol bağımlısı olabildiklerini ortaya koyuyor.

"Alcoholism: Clinical and experimental research" adlı dergide 2011  yılında yer alacak olan araştırmaya göre, çok sık enerji içeceği tüketen kişiler,  alkolik olabilme riski ile karşı karşıya kalabiliyor.

ABD'nin Maryland üniversitesindeki görevli araştırmacılar, "Gençler  arasında, yüksek dozda kafein içeren enerji içeceğini alkolle karıştırıp içmek  gitgide moda halini alıyor ama alkolle karıştırılmış enerji içeceği, uykusuzluk  gibi sorunlara yol açabilir" şeklinde uyarıda bulunuyor.

Araştırmacılar, kafein dozu yüksek olan enerji içeceğine alkol  karıştırmanın sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yaptığını, böylece sarhoş  olduğunu hissetmeyen kişinin içmeye devam ettiğini belirtiyor ve bu durumun araba  kazalarına yol açabileceğine işaret ediyor.

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) yetkilileri, bir yıldır yüksek dozda  kafein içeren enerji içecekleri konusuna eğildiklerini ve bu tür içeceklerin  satışına yeni bir düzenleme getirmek konusunda hızlı bir karar alacaklarını  bildirdi.