ALKOL ÇOK TEHLİKELİ

ALKOL ÇOK TEHLİKELİ

REUTERS
        
Alkolün, kullanıcıya verdiği zararlar göz önünde tutulduğunda, uyuşturucudan bile daha  tehlikeli olduğunu saptadı.

 


İngiltere Bağımsız Bilimsel Uyuşturucu Komitesi ile Avrupa Uyuşturucu ve  Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nden bir grup bilim adamı, Çoklu Karar  Verme Analizi (MCDA) diye adlandırılan bir teknik yardımıyla bu tür maddeleri, 9  kriter açısından kullanıcıya, 7 kriter açısından da diğerlerine verdiği zararları  göz önüne alarak arz ettikleri tehlikeye göre sıraladı.

Bu tür maddelerin  kullanıcıya zararları arasında uyuşturucuya bağlı ölüm oranları, sağlığa ve  sosyal ilişkilere etkileri gibi kriterlere yer veren bilim adamları, diğerlerine  verdiği zararları ise suç, aile içi çatışma, ekonomik bedel, çevresel hasar gibi  ölçütler açısından değerlendirdi.

Elde ettikleri verilere göre bu maddeleri 100 üstünden değerlendiren  bilim adamları, en zararlı maddenin 72 puanla alkol olduğunu belirledi. 55 puanla  ikinci sırada yer alan eroini, 54 puanla bir sentetik uyuşturucu türü olan  “crack”, 33 puanla kristal metamfetamin, 27 puanla kokain ve 26 puanla tütün  ürünleri takip etti.

Sonuçları "Lancet Medical'da yayımlanan araştırmayı yürüten ekibin  başındaki Profesör David Nutt, bu verilerin, alkolün zararlarını hedef alan bir  genel sağlık stratejisi oluşturmanın gerekli bir adım olduğunu gösterdiğini  kaydetti.