80 yaş atık genç, 120 normal olacak

120 yaşına kadar yaşamak mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı.

80 yaş atık genç, 120 normal olacak

120 yaşına kadar yaşamak mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı. Rus bilim adamları, yaşlanma sürecini ertelemenin yolunu bulduklarını iddia etti.

uzunyasamak12080 YAŞ ARTIK 'GENÇ' 120 NORMAL OLACAK Moskova Devlet Üniversitesi'nden Dr. Maxim Skulaçev ve ekibi, yeni bir antioksidan türünü kullanarak geliştirilecek hap sayesinde insanların 120 yaşına kadar yaşayabileceğini öne sürdü. Bilim adamları, bu antioksidanın, temel görevi biyolojik enerjinin sağlanması olan, yaşlanmayı tetikleyen, kalp krizi ve Alzheimer ile bağlantılı hücredeki mitokondriyi etkilediğini belirtti.

YAŞLILIK ERTELENEBİLİR

Yaşlanma sürecini yavaşlattığı öne sürülen yeni "formül" fareler, balıklar ve köpekler üzerinde denendi. Skulaçev, formül sayesinde hayvanlarda yaşlılığa bağlı birçok hastalığın çok yavaş ortaya çıktığını vurguladı. Bilim adamı, başka araştırmaların da olumlu sonuç vermesi halinde "yaşlılığın artık ertelenebileceğini" ifade etti. Ancak Skulaçev, 800 yıl yaşamanın mümkün olabileceğine inanmadığını, büyük ihtimalle gelecekte yeni hastalıkların ortaya çıkacağını söyledi. Konuya ilişkin makale Daily Mail dergisinin internet sitesinde yayımlandı. DAILY MAIL