700.000 yıllık at DNA'sı çözüldü

Tüm atların ortak atası dört buçuk milyon yıl önce yaşamış.. Araştırmacılar 700.000 yıllık bir at kemiğinden kalıtımı yalıttıktan sonra tamamen çözmeyi başardılar.

700.000 yıllık at DNA'sı çözüldü
Paylaş:

Tüm atların ortak atası dört buçuk milyon yıl önce yaşamış.. Araştırmacılar 700.000 yıllık bir at kemiğinden kalıtımı yalıttıktan sonra tamamen çözmeyi başardılar.

atdnaSöz konusu kalıtım bir hayvandan elde edilen ve analiz edilebilecek durumda olan en eski örnek. Son çalışma atların evrimine yeni bakış açıları sunmanın ötesinde, bugüne kadar fazla eski olarak değerlendirilen fosil örneklerinden DNA elde edebilme umudunu da doğurdu. Bugüne kadar çözülen en eski kalıtım beş yıl kadar önce bulunan 80.000 yıllık Denisova insanına ait fosildi. Kopenhag Üniversitesi’nde Ludovic Orlando ile çalışan ekip, atın kemiklerini 2003 yılında Kanada’daki Thistle Creek bölgesindeki kazılarda bulmuştu. Fosil perm toprağında bin yıllar boyu bozulmadan korunageldiği için atın kalıtımı çözülebildi. Bilim insanları kalıtım verilerini, 43.000 yıl kadar önce geç Pleistosen döneminde yaşamış olan bir atın ve günümüzde yaşayan Przewalski atının (Equus ferus przewalski) kalıtımıyla karşılaştırdılar. Karşılaştırma daha sonra bir eşeğin (Equus asinus) ve beş evcil atın (Equus ferus caballus) kalıtımıyla sürmüş. Analizden çıkan sonuca göre tüm bu atların Equus soyundaki ortak atası dört ile dört buçuk milyon yıl önce yaşamış. Geçen son iki milyon yıl içinde at popülasyonu özellikle de dünyadaki iklim değişimine bağlı olarak iyice azalmış. Bilim insanlarının araştırması Przewalski atının yaşamakta olan son (gerçek) yabani at olduğunu da kanıtlamakta. Yabani atların evrimi, evcil atlardan ayrıldıktan sonra bu iki popülasyon arasında bir melezleşme yaşanmamış. Przewalski atının kalıtımı, türün kısa bir süre önce tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına ve günümüzdeki popülasyonun çok az hayvandan oluşmasına rağmen sürpriz bir biçimde çeşitlilik gösteriyor. Bu araştırmaya kadar birçok uzman, bu kadar eski bir örnekten kalıtımın tümünü elde etmenin mümkün olmadığına inanıyordu. Orlando ve ekibinin çalışması orta Pleistosen’deki daha eski örneklerden DNA elde edilebileceği umudunu doğurdu. Bu çalışmalar tabii ki insan evrimine de yeni bir bakış açısı sunabilir. Bir kalıtımın uygun koşullarda günümüze kadar bozulmadan korunabilmesi için maksimum yaş sınırı bir milyon yıldır. THE NEW YORK TIMES