7 ÇERNOBİL BİLİNMEYENİ

7 ÇERNOBİL BİLİNMEYENİ

NTV

Neredeyse herkes Çernobil’in afet gibi bir felaket olduğunu biliyor ama bilmediğiniz şeyler de var.

 


1- Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğinde 7. Seviyede yer alan tek örnek

Neredeyse herkes Çernobil’in afet gibi bir felaket olduğunu biliyor ama bilmediğiniz şey ölçeğe göre Çernobil insanlar tarafından yapılan en büyük felaket olduğu. Olaylar ölçekte 7 seviyeye ayrılıyor: seviye 0 hiçbir tehlike durumu olmayan olaylar, seviye 1 küçük sızıntı gibi olaylar, seviye 2 alan dışında etkisi olmayan olaylar, seviye 3 halkın minimum derecede maruz kaldığı olaylar, seviye 4 alan dışı küçük etki eden kazalar, seviye 5 radyolojik bariyerlere etki eden ciddi kazalar, seviye 6 alan dışına kayda değer bir yayılma kazaları, ve seviye 7 sağlık ve çevreye etki eden çok büyük kazalar olarak ayrılır. Şu ana kadar sadece Çernobil seviye 7’dedir.

2- ÇERNOBİL’İN KİRLİLİĞİNİN %70'İ BEYAZ RUSYA'YI ETKİLEDİ

Nükleer felaketlerde komşular genellikle en çok etkikenenlerdendir ve Beyaz Rusya bu olaydan en çok etkilenen yerlendendir. Çernobil Nükleer Elektrik Santral’inden sadece 16 km uzaklıkta olan Beyaz Rusya radyoaktif patlamanın %70'ini hissetti. Sonuç olarak Belarus’un tarım alanlarının beşinden biri kirlenmiş bulundu. Binlerce insan atalarının topraklarını terketmek zorunda kaldı, binlerce insan da lösemi ve tiroid kanserinden kalp hastalıklarına kadar birçok ölümcül hastalıklara yakalandılar. Çernobil felaketi yüzünden Beyaz Rusya bugüne kadar 235 milyar doların üzerinde gelir kaybetmiştir.

3- İRLANDA’YA KADAR NÜKLEER YAĞMUR YAĞDI


Reaktör no.4’teki patlama yüzünden ortaya çıkan radyoaktif bulut bütün Avrupa üzerinde farkedilmiş hatta İrlanda’da “nükleer yağmur” şeklinde yere inmişti. 20 seneden uzun bir süre geçmesine rağmen İngiliz adalarında Çernobil’in sonuçları hala hissedilmektedir. İngiliz Sağlık Bakanlığının yaptığı yeni bir araştırmaya göre 369 çiftlik ve 190,000 koyun çok az da olsa Çernobil’in izlerini hala taşımaktadır. İyi haber ise 1986’dan beri etkilenen koyun sayısı neredeyse %95 azaldı.

4- ÇERNOBİL FELAKETİNDEN ETKİLENEN 7 MİLYON İNSAN İÇİN HALA PARA ÖDENİYOR

UN Cernobil Forum’u tarafından düzenlenen bir araştırmaya göre Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rus Federasyon’u Çernobil felaketinden etkilenen yaklaşık 7 milyon insana yüklü miktarda para ödemeye devam ediyor. Araştırmaya göre Ukrayna’nın yıllık hükümet harcamalarının %5'iyle %7'i arasındaki bir miktar Çernobil kurbanlarına gidiyor ve Beyaz Rusya’un oranı ise %6.1.

5- ÇERNOBİL BİNASINDAN KALANLARIN %97’Sİ HALA ORADA

Acil durum ekibi patlamaya çok çabuk tepki göstermeliydi ve bütün yapıyı “The Sarcophagus” adıyla bilinen devasa bir mezara gömerek bunu başardılar. Yetkililer aceleyle yapılmış bu yapıyı değiştirmeyi senelerdir planlıyorlar ama 25 sene sonra hala kullanılıyor ve artık dökülmeye başladı.

Polonyalı bir gazeteye göre yer çatlaklarla ve yarıklarla kaplı ve bunların içinden fareler geçebilir. Ayrıca içerisi sivrisineklerle kaplı ve bir gazeteciye göre “kesinlikle normalden daha büyükler”. Aynı zamanda bağımsız bir rapora göre Richter ölçeğine göre 6 yada daha kuvvetli bir depremde bütün bina çökebilir ve bütün Avrupa’ya radyoaktif bir bulutu tekrar gönderebilir.
 
Ukrayna’lı yetkililer 100 yıl dayanabilecek yeni bir yapı hakkında konuştular ama 2 milyar dolarlık bir bütçe bunu engelliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al