'62'lik eşimin genç sevgilisi var'

"Eşim 62 yaşında 37 senelik evliyiz. 28 yaşında sevgilisi olduğunu öğrendim ve ayrılmak istediğimi söyledim kabul etmiyor. Diğerinden de ayrılmıyor nasıl bir yol izlemeliyim?"

'62'lik eşimin genç sevgilisi var'
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

SORU Çocuğum 5 yaşında, epilepsi hastası, 1 yıldır şurup kullanıyor. EM da çektirdik, MR temiz çıktı. Ama EEG'si 1 yıldır şurup kullanmamıza rağmen hiç düzelmedi. Oğlum dengesiz yürüyor, sarhoş gibi daha önce cin gibiydi şimdi geç anlıyor. CEVAP Epilepsi hastalığında beynin yapısında bir bozukluk yoktur, bozukluk beynin elektriksel aktivitesindedir. Epilepside önemli olan nöbetlerin azalması veya olmamasıdır. Nöbet olmadan da EEG'nin bozuk çıkma olasılığı vardır, bu nedenle hastalığın gidişi açısından epilepsi nöbetinin olup olmaması daha değerlidir. Epilepsi için kullanılan ilaçların yan etkileri vardır ve bazıları sersemlik yapabilir. Bu yan etkiler için çocuk nöroloğu ile görüşülüp ilaç veya ilacın dozu değiştirilebilir. Nörolog gerek görürse, bir çocuk ve ergen ruh hekiminden konsültasyon isteyebilir. SORU Eşim 62 yaşında, 37 senelik evliyiz. Yirmi sekiz yaşında sevgilisi olduğunu öğrendim ve ayrılmak istediğimi söyledim, kabul etmiyor. Diğerinden de ayrılmıyor, nasıl bir yol izlemeliyim? CEVAP Bu tür sorunların çözümünde, güç olsa da olayı her yönüyle düşünüp karar vermek önemlidir. Hiçbir kadın böyle bir durumu kabul etmeyeceğine göre, erkeğin diğer kadınla ilişkisini bitirmesi ilk seçenek olarak düşünülebilir. Bir kişi kesin olarak ayrılmaya karar verdiyse, erkeğin bu kararı kabul edip etmemesinin hukuksal yönden bir önemi yoktur; çünkü kusurlu olan taraf erkektir. Kadın ben yuvamı yıkmak istemiyorum düşüncesindeyse (gerçekte yıkan erkektir), kocasını diğer kadından vazgeçirmek zorundadır. SORU Ben üç yıllık evli bir erkeğim. Evlendiğim ilk seneler eşimle çok problemler yaşadım. Bir türlü geçmişte olanları silemiyorum ve eşimi sevemiyorum. Ayrılmayı bile düşünüyorum, ne yapmalıyım? CEVAP Durumu netleştirmek için bazı bilgileri vurgulamak gerekiyor. Bir kişi evlendiğine göre, eşini evlendiğinde seviyordu demektir. Geçmişte olanlar ifadesi yazıldığına göre, şu anda o problemler yok demektir. Evlenirken sevilen, problemler yaşanan ve problemlerin çözüldüğü bir kişi yeniden sevilebilir. Yaşananlar bir kişide depresyona veya obsesif kompulsif bozukluğa neden olduysa, bunların gözden geçirilerek tedavi edilmesi gerekir. Böyle durumlarda konu çok yönlü düşünülüp eşlerin birlikte değerlendirmesi, gerek görülürse bir ruh hekiminden veya evlilik terapistinden yardım alınması uygun olur.