60'lık nineye oyuncak bebe

60'lık nineye oyuncak bebe

60'lık nineye oyuncak bebeBBC - LONDRA - Japonya'da 60 yaş üstü emekli ve yalnız kadınların evlerinde oyuncak bebekler türüyor. Bu bebekler torunlar için değil, torunların yerine geçmek için.
Japonya, oyuncak endüstrisinde hatırı sayılır bir dev olmasına rağmen, oyuncak sektörü sıkıntıda. Ülkedeki nüfus gerilemesi, oyuncak tüketicilerinin de azalmasına yol açıyor. Ancak firmalar bu duruma bir çözüm bulmakta gecikmemiş: Büyüklere oyuncaklar!
Oyuncak firmaları yeni üretilen konuşabilen bebeklerin, yetişkinler arasında büyük ilgi gördüğünü belirtiyor. Özellikle 60 yaş üstündeki emekli ve yalnız yaşayan kadınların tercih ettiği bebekler, sahibine onu ne kadar çok sevdiğini söylüyor ve eve girdiğinde ona 'Hoş geldin' diyor.
'Transformers' adlı oyuncaklarla tüm dünyada ünlenen Tomy firmasından Yuko Hirakawa, "Birçok ileri yaşta insan bu bebeği torunu yerine koyuyor" diyor ve ekliyor: "Robot bebekle konuşabiliyorsunuz, sizi sevdiğini söylüyor. Kucağınıza aldığınızdaki ağırlığı da küçük bir bebeğinki kadar".
Oyuncağı yeniden tanımladıklarını söyleyen üreticiler, gençlerden ev kadınlarına, ailelerden yaşlılara herkese oyuncak satma amacında. Ülkede daha önce de Nintendo, büyüklere zekâ geliştirici bilgisayar oyunları üretmişti.
Japonya'da nüfus azalması sinyalleri, ilk defa 2005 yılında kendini gösterdi. Durum bu hızla devam edecek olursa 128 milyon olan bugünkü nüfus, 2050 yılında 100 milyona düşebilir.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşlılarda görülen dehidrasyon hastalığı vücut üzerinde son derece büyük bir etkiye sahip iken, hastalık küçük işaretlerle kendisini gösterdiği için o
  • Profesör Theodore Zanto, kendisine müzisyen demiyor ancak insan beyninin müziği nasıl işlediğine dair inanılmaz bir bilgiye sahip.
  • Yaşlılığın biyolojik olduğu kadar ruhsal açıdan sağlıklı bir şekilde geçmesi, gençlik yıllarında yapılan hazırlıkla doğrudan ilgili. Uzmanlara göre, y
  • ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 50 ve üzeri yaşlarda protein ağırlık beslenmek sigara içmek kadar zararlı.
  • Koşmayı bir anlamda alkol tüketimiyle karşılaştırmak mümkün. Düzenli ama ölçülü olarak uygulandığında yararı çok büyük. Koşmak yaşlılara bile yarıyor.
  • Strese karşı bir maddeyi fareler üzerinde test edenler, tesadüfen bu maddenin kılları uzattığını gördü.
  • Randevu Al