"6 yaşındaki oğlumda kekemelik başladı"

"Oğlum 6yaşında kekemeliğe başladı ara sıra oluyor yeni oldu ne yapmam gerekiyor yani kendi haline mi bırakmam yoksa uyarmam mı gerekiyor"

"6 yaşındaki oğlumda kekemelik başladı"
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU İkiz erkek çocuğum var. 9 yaşındalar ikizlerimden birinde konsantrasyon eksikliği sorunu var. Kendine güveni yok. Okulda başarısız olduğu zaman içinde acı çekiyor. Çok içine kapanık. CEVAP İki oğlunuzun özellikleri farklı olduğu için çift yumurta ikizleri olarak düşünmek yanlış olmaz (Tek yumurta ikizlerinde de naidren farklılık görülebilir). İkiz oldukları için ikisine farklı davranmış olamayacağınızı düşünüyorum. Sorunu olan oğlunuzun bu durumu genetik, viral enfeksiyon, çevresel etkenler gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Genel olarak kardeşiyle kıyaslamamak, iletişimi artırmak, olumlu yönlerini desteklemek uygun olur. Sorunlarının çözümü için çocuk ve ergen psikiyatristi ile görüşerek nedenlerinin bulunması ve buna göre tedavi planının yapılması gerekir. SORU Eşime 1999 yıllarında Bipolar bozukluk teşhisi konmuş. 6 yıldır evliyiz ve her yıl bahar aylarında ataklar yaşıyoruz kimi zaman bu ataklar çok uzun ve şiddetli geçiyor, hastaneye yatışlar oluyor. Benim sorum ilaçları düzgün kullanmamıza rağmen, tedavimizi hiç aksatmıyoruz ve bu atakları geçiriyoruz, eşimin kilosu da ilaçlardan dolayı sürekli artıyor. CEVAP Bipolar bozukluk nöbetlerin tekrarlaması özelliğini taşır. İyi yönü, manik veya depresif nöbetlerin tedaviyle tam olarak düzelmesidir, ara dönem normaldir. Nöbetler ilkbahar ve sonbaharda mevsim geçişlerinde daha sık görülür. Bu kişiler çalışabilir, evlenebilir. Eşinizin her yıl tekrarlayan nöbetleri olduğu için koruyucu tedavi başlanması gerekir. Koruyucu tedavi nöbetlerin arasını açabildiği gibi, nöbetleri önleyebilir ve hastaneye yatışı ortadan kaldırabilir. Doktorunuzla bu konuyu konuşursanız, böyle bir tedavi başlayacaktır. SORU Oğlum 6yaşında kekemeliğe başladı ara sıra oluyor yeni oldu ne yapmam gerekiyor yani kendi haline mi bırakmam yoksa uyarmam mı gerekiyor çünkü tepki verdiğim zaman konuşmasını düzeltiyor sonra tekrar devam ediyor. CEVAP Altı yaşında başlayan kekemelik genellikle bir strese, korkuya, anne-baba arasındaki şiddetli tartışmalara, kardeş kıskançlığına bağlı olabilir. Bu neden saptanırsa, ona yönelik bir tedavi planı uygulanabilir. Böyle durumlarda ilk yapılacaklar arasında kekelediği zaman uyarmamak (çünkü hatırlatmış olunuyor), konuşmalarını düzeltmeye çalışmamak, cezalandırmamak, yaşıtlarıyla kıyaslamamak, sakin ve sabırlı olmak önemlidir. Kekemeliğin herhangi bir ilacı yoktur, fakat stres belirginse rahatlatıcı ilaç kullanılabilir. Durum sürerse, bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmak gerekir. şeyden önce insandır ve özellikleri önemlidir. Kendi geleceğinizle ilgili en doğru kararı siz verebilirsiniz.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

6 YAŞINDAKİ OĞLUMDA KEKEMELİK BAŞLADI

SEVDİĞİM GENCİ AİLEM İSTEMİYOR

EŞİMLE SORUNLARIMVAR ÇOK MUTSUZUM

BEBEĞİMİ KİMSEYE GÜVENİP BIRAKAMIYORUM

HAYAT BANA BOŞ GELİYOR

YAŞIM 31 AMA 10 YAŞINDA ÇOCUK GİBİYİM

BABAM GİBİ OLACAĞIM DİYE ÇOK KORKUYORUM

4 YAŞINDA OĞLUM CÜMLE KURAMIYOR

EVDEN DIŞARI ÇIKMAK İSTEMİYORUM

EN KÜÇÜK ŞEYİ BİLE SORUN YAPIYORUM

2 YILLIK EVLİYİM, EŞİMDEN ŞÜPHE EDİYORUM

EVLİ BİR ERKEKLE BERABERİM AMA...

SÜREKLİ PANİK HALİNDEYİM

İNSANLARDAN KAÇIYORUM, SÜREKLİ YALNIZ KALMAK İSTİYORUM

KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM

ERKEK ARKADAŞIMIN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...5. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...4. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM