56 yıllık evliliğin sırrı

Samsun'da yaşayan 56 yıllık evli 73 yaşındaki Nurten ve 75 yaşındaki Cemal Salkat çifti, uzun süre evli kalmanın sırrının karşılıklı saygı, sevgi ve sabır olduğunu söyledi.

56 yıllık evliliğin sırrı

Samsun'da yaşayan 56 yıllık evli 73 yaşındaki Nurten ve 75 yaşındaki Cemal Salkat çifti, uzun süre evli kalmanın sırrının karşılıklı saygı, sevgi ve sabır olduğunu söyledi.

evlilik_sabirSamsun’un İlkadım İlçesi İlyasköy Mahallesi’nde oturan 4 çocuk, 10 torun sahibi Nurten-Cemal Salkat çifti, hem 56 yıllık evliliklerini sırrını anlattı, hem de genç çiftlere önerilerde bulundu. Evlilikte birbirine saygının çok önemli olduğunu belirten Cemal Salkat, "1957 yılında evlendik ve 56 senedir beraberiz. Biz görücü usulü ile evlendik. Ben genelde yurt dışında çalıştığım için buraya senede bir defa geliyordum. Tesisatçıydım ve yurt dışında da kendi işimi yapıyordum. Kanada, Almanya ve Suudi Arabistan’da çalıştım. Özlemlerimizi kasetlerle gideriyorduk. Bildiğimiz şarkı kasetlerine kendi sesimizle dolduruyor onları dinliyorduk" dedi.

EŞİNİZLE DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

İşi nedeniyle evden sürekli uzakta olduğunu söyleyen Cemal Salkat, "Bizim zamanımızda öyle sevgiliye hediye almalar yoktu. Zaten yurt dışından yılda bir kez buraya gelebiliyordum. Ama 3-4 sene önce çiçeğini de aldım, farklı hediyeler de. Ama bu geride kalan yılları kurtarmaz" diye konuştu. Sevgililer günü nedeniyle genç çiftlere önerilerde bulunan Cemal Salkat, "Herkes birbirlerine saygılı olsun. Eğer birbirlerini sevip sayarsalar hiç korkmasınlar. Ama bunlar yoksa Allah yardımcıları olsun. 6 ay sonra ayrılırlar" diye konuştu.

YOKLUK ÇEKTİK, AMA SEVGİMİZ ZENGİNDİ

56 yıl önce birbirlerini hiç görmeden sadece bir fotoğrafla tanıştıklarını belirten Nurten Salkat ise, "Ben 16 yaşında evlendim, 17 yaşında anne oldum. Eşim yurt dışındaydı. Onun yokluğunda çocuklarıma anne de oldum baba da. 20 yıl böyle bir hayat yaşadım. Çocuklarıma hem anne, hem baba oldum. Zaman zaman tartışmalarımızda oldu. Ancak birbirimize olan saygımızı ve sevgimizi hiç kaybetmedik. Çok yokluk çektik, ama sevgimiz hep zengindi. Şimdi gençlere bakıyorum her şeyleri var. Ama aralarında ki saygıyı ve sevgiyi kısa sürede kaybediyorlar ve ayrılıyorlar" dedi. Nurten Salkıt, bir ömür süren evliliklerinin sırrını ise, "Saygı, sevgi ve sabır" olarak açıkladı. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al