5 DAKİKA BEYİN ANALİZİ

5 DAKİKA BEYİN ANALİZİ

BBC.com

Çocukların fiziksel büyüme hızlarının yanı sıra mental gelişim hızlarını da kaydetmek artık mümkün olabilecek.  

 


Beş dakikalık tarama ile çocukların beyin gelişimini çek etmek mümkün  Diagramda, beyin bölgeleri arasında yaşla birlikte güçlenen fonksiyonel bağlantılar turuncu ile, zayıflayan bağlantılarsa mavi ile gösterilmiş...

Bilim adamlarına göre, çocukların fiziksel büyüme hızlarının yanı sıra mental gelişim hızlarını da kaydetmek artık mümkün olabilecek.  

Manyetik rezonans görüntüleme cihazı ve bir matematik programı sayesinde çocuklardaki mental gelişimi haritalandırmak mümkün.

Geçtiğimiz yıl Washington Üniversitesinden bir ekip beyin fonksiyonunun yaşla birlikte nasıl geliştiğine ilişkin bir çalışma yayınladılar. Beynin içerisindeki kan ve nöron akımını izlemek için manyetik rezonans görüntüleme tekniğini kullandılar.  Çalışmada, küçük çocuklardaki beyin içi bağlantıların büyük ölçüde belli bölgelerde konumlandığı görüldü. Büyüdükçe, bu kısa aralıklı bağlantılar kayboluyor ve yerine daha uzun aralıklı bağlantılar gelişiyor.

Aynı ekip bu kez yaşları 7 ile 30 arasında değişen, 238 kişi üzerinde bu nörolojik gelişimi haritalandırdı. MRG cihazı ile bu kişilerin beyinleri tarandı. Verilerin tümü daha sonra kompleks algoritmik bilgisayar programına yüklendi. Ve beyin matüritesini temsil eden, tek bir "skor" oluşturuldu.

Çalışmanın lideri Dr Nico Dosenbach'ın ifadesiyle beş dakikalık tarama ile fonksiyonel beyin bağlantılarına dair 13,000 ölçüm yapılabiliyor. Bu basit ölçümler daha sonra "matürasyon eğrisine" yerleştiriliyor. Ve yaşla uzun aralıklı beyin bağlantılarının gelişimi arasındaki ilişki tespit edilebiliyor. Verilerden averaja nispetle çocuğun beyin gelişiminin ne kadar hızlı veya yavaş olduğunu görmek mümkün olabiliyor. 

Dr Dosenbach'ın görüşüne göre, aynı teknik nörolojik ve psikiyatrik bozukluklarda, şizofreni veya otizm gibi spesifik durumların teşhisinde de kullanılabilecek.