4-6 YAŞ SÜNNET TEHLİKELİ

4-6 YAŞ SÜNNET TEHLİKELİ

Zeynep Güçlücan

Sünnet için çocuğun psikolojisini hazırlayın. Neden sünnet olması gerektiğini ona anlatın.


Okulların kapanmasına sayılı günler kala, havalarında ısınmasıyla birlikte birçok ailede sünnet telaşı başladı. Aileler heyecanlı bir telaş içinde hazırlıklarını yaparken, uzmanlarda sünnetin asla hafife alınmaması gereken ciddi bir operasyon olduğunun altını çiziyor.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'den Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr.Salih Somuncu, yanlış teknikle veya yapılmasını sakıncalı kılan durumlar varken yapılması halinde sünnetin bir erkeğin yalnızca çocukken değil, bütün hayatı boyunca sıkıntı çekmesine neden olacak ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyerek, tıbbi zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arası çocukların kesinlikle sünnet yaptırılmaması gerektiğini ifade etti.

"TIBBİ ZORUNLULUK YOKSA 4-6 YAŞ ARASI YAPILMAMALIDIR"


Doç.Dr.Salih Somuncu, tıbbi zorunluluk olmadığı sürece, erkek çocuklarının 4-6 yaş arasında kesinlikle sünnet yaptırılmaması gerektiğini söyledi. Somuncu, bu durumu şöyle açıklıyor; "Bu dönem erkek çocukların ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik bir dönemdir ve 'penisle ilgili' anlamına gelen "fallik" dönem olarak bilinir. Bu dönemde erkek çocuk cinsel kimliğini oluşturmaya çalışmaktadır ve annesine duyduğu yakınlık nedeniyle babasından tepki görebileceği endişesi içindedir. Bu dönemde penisle ilgili geçireceği sünnet gibi bir işlemi, babası tarafından cezalandırılmak ve adeta erkeklik organının kesilmesi ("kastrasyon") olarak görebilir. Bu dönemde travmatize edilmeyen erkek çocuğun daha sonra giderek annesine bağımlılığı azalır ve babasıyla özdeşleşerek cinsel kimliği konusunda karara varır. Çocuğun örselenmeden ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için, tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnetten kaçınılmalıdır. İsteğe bağlı sünnet için en ideal yaş aralıkları 6-15 ay, 2-4 yaş , 7-10 yaş en ideal yaş aralıklarıdır."
 
"SÜNNETİ ÇOCUĞA MUTLAKA ANLATIN"

Çocuklara sağlıklarını ilgilendiren konularda bilgi verilmesi gerektiğini söyleyen Dr.Salih Somuncu, "Anlayabilecek yaştaki her çocuğa sünnetin ne olduğu, ne gibi faydaları olacağı ve acı çekmemesi için ne gibi önlemlerin alınacağı konusunda hem ailesi hem de işlemi yapacak kişi bilgi vermelidir. Sünnet konunun uzmanı cerrahlar olan hekimler tarafından yapılmalıdır! Çocuğun hekimi tarafından bilgilendirilmesi, endişesini en aza indirmenin en iyi yoludur. Yanlış teknikle veya yapılmasını sakıncalı kılan durumlar varken yapılması halinde sünnetin bir erkeğin yalnızca çocukken değil, bütün hayatı boyunca sıkıntı çekmesine neden olacak ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Cerrahi bir girişim olduğu için ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Sünnet, fıtık veya inmemiş testis ameliyatlarından daha kolay bir cerrahi girişim değildir! Hatalı yapıldığı takdirde neden olabileceği olumsuz etkilerle çocuğun bütün hayatını etkileyebilir" diye konuştu.
   
"SÜNNET CİDDİ BİR CERRAHİ GİRİŞİMDİR"

Sünnetin ciddi bir cerrahi girişim olduğunu söyleyen Doç.Dr.Salih Somuncu, bu işlemin mutlaka genel anestezi altında yapılması gerektiğini ifade etti. Dr.Salih Somuncu, " Sünnet ciddi bir cerrahi girişimdir ve lokal anestezi altında yapılması tavsiye edilmez. Lokal anestezi altında sünnet edilen çocuğun hiç acı duymaması mümkün olmadığı gibi, çok yoğun endişe ve korku duyguları yaşar. Dahası, çocuğun endişesi ve tepkilerinden etkilenen cerrah ve ekibinin aceleyle girişimi yapmaya kalkmaları hata riskini arttırır. Sünneti yapacak olan cerrahın seçimi, ne yazık ki çoğu kez sünnet sürecinin en sonunda yer verilen ve en az önemsenen kısmıdır! Hekimlerin diğer sünnet yapan kişiler ile rekabet içinde, ellerinde çantalarla düğün salonu veya evlere giderek uygun olmayan ortamlarda sünnet yapması doğru değildir. Değişik cerrahi tekniklerle yapılabilen sünnetin rahat ve telaşsız bir ortamda, genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılması gerekir" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al