3 yaş çocuk psikolojisi hakkında her şey

Küçük çocuklar için en kritik yaşlardan biri olan üç yaş, onların kendilerini anlayıp, hayaller kurdukları ve bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir yaştır. Özellikle kendi isteklerinin gerçekleşmesi konusunda ailesine karşı inatçı bir tutum içerisinde olurlar.

3 yaş çocuk psikolojisi hakkında her şey

Bebeklikten çocuk olmaya adım atılan bu yaşta, yürümeye ve konuşmaya başlamış olan çocuklar çevrelerine bağımlı olmak istemezler. Araştırmak ve ellemek istediklerinden kısıtlamaya karşı reaksiyon gösterirler. Bu süreçte aile ve çocuk arasında çekişmelerin yaşanması çok doğaldır.

3 yaş bunalım dönemi olarak da tanımlanan bu aşamada çocuklar kendi egolarını keşfederler. 3 yaş çocuk psikolojisi açısından önemli olup aileler tarafından çok iyi yönetilmelidir. Çünkü bu aşamanın başarılı ya da başarısız geçmesi çocuğun ileri yaşlarındaki psikolojisine yansıyacaktır.

AİLELERE 3 YAŞ ÇOCUK PSİKOLOJİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

Bu süreçte anne ve babanın çocuğa yaklaşımı çok önemlidir. Özellikle çocuğun psikolojisini anlamak ve ona göre bir davranış sergilemek gerekir.

Kendisine özel bir dünyaya sahip olan çocuğun yapmış olduğu iyi davranışların ödüllendirilmesi, yanlış danışlarda ise sakinliğin korunarak çocuğa davranışının neden yanlış olduğu öğretilmesi gerekir. Özellikle bu süreçte her istediğine evet denilmesi çok yanlıştır. Aileler gerektiğinde de çocuğun isteklerine hayır demelidirler.

Ailenin çocuğa karşı duruşu ne kadar sabırlı, sakin olursa çocuğunda bu zorlu 3 yaş çocuk psikolojisi sürecini atlatması kolaylaşır. Anne ve baban kararlı olması ve birlikte hareket etmeleri önemlidir. Çünkü annenin evet dediğine baba hayır derse çocuğun kafası karışacak ve kolay olana yönelecektir.

Bu süreçte çocuğun ile olan birlikteliği derin bağlar kurması açısından gereklidir. Aile ile birlikte oyun ve aktivite yapması, çocuğu rahatlatacak ve ilişkilerini güçlendirecektir. Özellikle ailelerin sakin ve sevgi ile yaklaşması 3 yaş çocuk psikolojisi açısından gerekli bir durumdur.

SAĞLIKLI ÇOCUKLAR VE MUTLU AİLELER

NPİSTANBUL Beyin Hastanemiz dünya üzerinde en prestijli ve en büyük sağlık akreditörü JCI (Joint Commission International) belgesine sahiptir. Etiler ve Feneryolu’nda yer alan kliniklerimiz ile hizmet vermekteyiz.

Ailelere çocuk ve ergen psikolojisi ile ilgili tüm süreçlerde destekler veriyoruz. E-psikiyatri.com nöropsikiyatri portalımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • canan sen yazdı:

    benim 3 yaşındaki cocuguma arkadaşımın cocuğu sürekli şiddet uyguluyor ne yapmalıyım


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnternetin etkileşime açık ortamı içerisinde en çok ilgiyi çeken konulardan birinin dijital oyunlar olduğunu belirten uzmanlar, bu oyunların olumsuz y
  • Disleksi ve disgrafi gibi özgül bir öğrenme bozukluğu olan diskalkuli, matematiksel bilişin dahil olduğu beynin belirli bölümlerinde oluşan bozukluk n
  • Yaz tatili dönemlerinde olduğu gibi kısa tatil dönüşlerinde de çocukların okula uyum sorunu yaşayabildiğini belirten uzmanlar, kaygı yaşayan çocuklard
  • Hayır demenin sonradan öğrenilen bir beceri olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu becerinin erken yaşlardan itibaren kazanılmas
  • Kitaplar çocuğun gelişimini destekliyor. Hikâyeler ve masallar beyne bilişsel esneklik kazandırıyor.
  • Dijital cihazların çocuk gelişimindeki olumsuz etkilerine dikkat çeken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, özellikle 0-3 yaş arasındaki dönemde çocu
  • Randevu Al