2 yaş sendromu

2 yaşındaki çocuklar daha sinirli ve agresif olabiliyor. Çocuğun davranışlarındaki değişikliklere anne nasıl tepki vereceğini bilmiyorsa olumsuz yönde etkileyebiliyor.

2 yaş sendromu

2 YAŞ SENDROMU NEDİR?

Çocuklarda yaklaşık 1,5 yaşında başlayarak 3,5yaşına kadar devam eden zorlu bir dönemdir. Bu dönemde çocuk daha saldırgan ve inatçı tavırlar sergileyebilir. Çocuklar bir yaşından sonra çevresindeki her şeyle daha çok bağlantı kurar adeta keşif yapmaya başlar. Kendirini ve isteklerini çevresindeki herkese kabul ettirme çabası içindedir. Birey olma yolundaki adımlarını attığı için huysuz ve ısrarcı tavılar sergilemesi doğaldır. Çünkü 2 yaşına kadar anne ve babasına bağımlı yaşayan çocuk yürüme ve konuşmanın başlamasıyla kendini ifade etme yollarını arar. Anne ve babaların davranışlarındaki farklılıklar da durum değişikliği yaratabilir.

ÇOCUĞUN DAVRANIŞLARINDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLUR?

* Ağlama * Başını duvara vurma * Aşırı inatlaşma * Bağırma * Elindeki oyuncak, eşya vb nesneleri fırlatama * İştah kesilmesi * Israrcı davranışlarda bulunma

BU PROBLEMİN YAŞANMASINA SEBEP OLAN DURUMLAR

* Anne ve babanın engelleyici ve aşırı koruyucu davranışları
* Kardeşler arasındaki kıskançlık
* Temizlik konusundaki ısrarcılık
* Tuvalet eğitimi * Herhangi bir konuda engellenme
* Aile içindeki anne ve babanın bir birine şiddet uygulaması
* Yiyecek ve içecekler konusunda anne ve babanın ısrarcı tutumu
* Çocuğun gün içerisinde enerjini harcayamaması
* Anne ve babanın yeterince ilgilenmemsi de çocuğu ilgi çekmeye zorlayarak inatçı tavırlar sergilemesine sebep olabilir.

ANNE VE BABALAR NASIL  DAVRANMALILAR?

* Ebeveynler bu durumu doğal bir davranış olarak karşılamalıdır.
* Baskıcı ve engelleyici tavırlardan uzak durmalıdır. Çocuklar yaşları ilerledikçe sizin davranışlarınıza ve verdiğiniz eğitime alışacaktır.
* İştahsızsa yiyecekleri onun sevebileceği hale getirebilirisiniz ona özgü yiyecekler yapabilirisiniz. Her şeyi oyun diliyle anlatarak öğretmeyi deneyebilirisiniz. Kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız sizin moral bozukluğunuz da ona karşı olan davranışlarınızı etkileyebilir.
* Sinirlendiğinde ona bağırmak yerine onu yalnız bırakın. * Dikkate alınması gereken bir konu da çocuğun sinirli olduğu zamanlarda her istediğinin yapılmamasıdır. Sadece sakin davranılmalıdır. Eğer aile kendi başına bu sorunu çözemiyorsa psikolojik destek alabilir.

Hürriyet Aile