2-5 yaş arası sünnet ettirmeyin

Uzmanlar uyardı: Bebeklerin doğduktan sonra 24- 72 saat arasında sünnet ettirilmesi sağlıklı. 2-5 yaş arası çocukları sünnet ettirmeyin.

2-5 yaş arası sünnet ettirmeyin

Uzmanlar uyardı: Bebeklerin doğduktan sonra 24- 72 saat arasında sünnet ettirilmesi sağlıklı. 2-5 yaş arası çocukları sünnet ettirmeyin.

Haber3Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr.Harun Reşit Ayangil, bebeklerin doğduktan sonra 24- 72 saat arasında sünnet ettirilmesini önerdi. Uzman Dr. Ayangil, "2-5 yaş arası çocuklarda ise sünnet önermiyoruz"’ dedi. Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Harun Reşit Ayangil, ailelere bebekleri doğduğunda ilk 24-72 saat arasında sünnet yaptırmalarını önerdi. Ayangil,  bebeklerin sünnet sonrası daha az kanamaları olduğunu ve daha az rahatsızlık hissettiklerini belirtirken, "Bebeklerin 3 haftaları bittikten sonra genel anestezi altında sünnet olmaları gerekiyor. Bu dönemde bebeklerin farkındalıkları arttığı için hissettikleri rahatsızlık artıyor. Bu nedenle bebekler ne kadar erken sünnet edilirse o kadar az rahatsızlık duyacaklardır ve yaraları daha hızlı kapanacaktır"’ diye konuştu. Uzman Dr. Reşit Ayangil, sünneti 2-5 yaş arası ç ocuklara önermediklerini belirtti. Ayangil, şöyle dedi: "Sünneti önermediğimiz 2–5 yaş arasındaki dönemi kapsıyor. Bu dönem çocukların cinsel kimliklerini, cinsel organlarını tanıma dönemi olduğundan, bu yaş aralığında yapılan sünnetler çocuklarda olumsuz yönde psikolojik etkilere sebep olabiliyor. Tıbbi açıdan zorunluluk olmadıkça, bu dönemde sünnet yapılmasını önermiyoruz. İleri yaşlarda, yani 5 yaşında yapılan sünnetlerde hem iyileşme süreci daha uzun oluyor, hem de çocuk daha çok korku ve endişe hissediyor. Bu nedenle sünnet ya erken dönemlerde yapılmalı ya da 5 yaşından sonraya bırakılmalıdır, ama bu dönem daha da uzatılmamalıdır." DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al