15 yıllık sıra dışı dostluk

Ayı, aslan ve kaplanın sıradışı dostluğu 15 yıldır sürüyor.

15 yıllık sıra dışı dostluk

ABD'nin Georgia eyaletindeki Noah's Ark hayvan barınağında alışılmışın dışında bir dostluk örneği yaşanıyor. Baloo adındaki ayı, Leo adındaki aslan ve Shere Khan adındaki Bengal kaplanı, birbirlerinden bir an bile ayrılmıyor, yemeklerini birlikte yiyor ve birlikte uyuyorlar. Baloo, Leo ve Shere Khan, 2001 yılında bir eve düzenlenen uyuşturucu baskınında bodrumda bulunmuş ve yetkililer tarafından hayvan barınağına teslim edilmişler.

"Kurtarıldıkları andan beri birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını gördük" diyor barınaktaki hayvan bakıcılarından Allison Hedgecoth. BBC'nin ulaştığı Hedgecoth, "Hayvanlar yavruyken, başka hayvanlarla bir arada olma güdüsüne sahip olur, o yüzden ilk başta o kadar şaşırmadık. Asıl şaşırtıcı olan, ergenlik dönemlerinde de bu bağın kopmaması" diye ekliyor.

Peki o halde birlikte büyümeleri halinde tüm farklı vahşi hayvan türleri arasında böyle bir bağ kurulabilir mi? Allison Hedgecoth, ergenlikten sonra böyle bir durumun son derece sıradışı olduğunu anlatıyor.

"Daha önce de yavruyken bir arada kalan erkek bir kaplanla, dişi bir ayımız vardı. Ama büyüyünce birbirlerine yaklaşmadılar bile. Barınağın farklı bölümlerine gittiler, biz de onları ayırdık ve kaplanı diğer kaplanların, ayıyı da diğer ayıların yanına koyduk."

LİDERLERİ AYI

Oysa Baloo, Leo ve Shere Khan bir an bile ayrı kalmaya dayanamıyor. Bir keresinde Baloo'nun ameliyat olmak için veteriner kliniğine yatması gerekmiş. Baloo gidince diğerlerinin tüm keyfi kaçmış. "Volta atıp durdular. Homurdandılar. Birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını böyle anladık" diyor Allison Hedgecoth. Hedgecoth'un tanımıyla Baloo, ağırlığı 317kg civarında, ağırkanlı, etrafını pek umursamayan, halinden memnun bir ayı.

Aslan Leo 226 kg, kendi halinde, çok ciddi bir hayvan. Kısırlaştırıldığı için dişi gibi görünüyor ama aslında erkek. 158 kg olan kaplan Shere Khan'ı ise "en küçükleri ama en muzipleri" diye tanımlıyor bakıcıları.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al