Deprem Travma Psikolojisi

15 yaşında başlayan şiddet

15 yaşında evlenen, 17'sinde anne alan, sürekli kendisini döven ve üzerine kuma getiren kocası tarafından daha sonra sokağa atılan H.Y.'ye ailesi de sahip çıkmadı.

15 yaşında başlayan şiddet

15 yaşında evlenen, 17'sinde anne alan, sürekli kendisini döven ve üzerine kuma getiren kocası tarafından daha sonra sokağa atılan H.Y.'ye ailesi de sahip çıkmadı. Eşinden boşanan H.Y., kendisine verilmeyen 6 çocuğunu da kaçırıp yanına aldı. Yokluk içinde yaşamını sürdürmeye çalışan genç kadın, çocukların aç kalmasına daha fazla dayanamayarak ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten de bir çocuğu alan H.Y., yine şiddet gördü ve çocuğunu yanına alıp ikinci eşinden de boşandı.

siddetİskenderun Sokak Çocuklarını Koruma Derneği Başkanı Zeynep Çakmaklı'nın elini uzatmasıyla hayatı değişen H.Y., her iki eşinden gördüğü şiddet ve sonrasında yaşadıklarını DHA muhabiri Ufuk Aktuğ'a anlattı.

DAYAĞIN FAZLASINI YEDİM

Çok zor günler geçirdiğini, huzura, mutluluğa hasret kaldığını belirten H.Y., şunları söyledi: "7 çocuk annesiyim. Bir oğlum askerden gelmiş, bir kızım evli, diğerleri de okuyor. 15 yaşında evlendim 17 yaşında anne oldum. Eşim varlıksız bir erkekti sonradan durumu düzelince çok kötü şeyler oldu. Üzerime kadın da getirdi, dayakta yedim, dışarıya da atıldım. Aile sahip çıkmadı. Bunların hepsinin üzerine yapacak bir şey var mı? Koca bir sıfır. Dayağın fazlasını yedim, sokağa attı, neler neler her türlü şeyler oldu. En sonunda adam beni istemedi ailem de kabullenmedi. Kurban olduğum rabbim de yüzüme baktı, küçükte olsa bir ev tuttum. Tuttuğum ev yosunluydu başımı sokacak bir yer olmak zorundaydı. Çocuklarımı vermediler. Açıkçası aldım çocuklarımı. Aldım geldim. Bunlara bakmak kolay mı? Değil. Ben çocuklarıma bakabilmek için çalışıyordum zaten. İkinci evliliğimi yaptım, yapmak zorundaydım. Ondada aynı şeyleri gördüm. O da aynısını yaptı, şiddeti fazlaydı."

KARPUZ KABUĞUI YEDİK Sokakta kaldığı zaman çocuklarının çok küçük olduğunu, çoğu zaman yiyecek bulamadığını belirten Y., "Çoğu zaman yemek bulamadık. Yani aç kalmak gerçekten çok kötü bir şey. Karpuzun yeşili var ya, onu bile yedik. Kaldığım ev yosunlu yeşildi. 'Nasıl oturuyorsun?' dediler. Ben anneyim çocuklarımı atabilir miyim? Onlardan vazgeçmedim, pişman da olmadım. Şimdi ayaklarımın üstünde duruyorum. Her girdiğim yerde saygı duyuluyorum çocuklarım benim gözümde birer melek ama yetiştiler. İyiyi kötüyü gördük acıda çektiler. Âmâ yetiştiler" diye konuştu.

DERNEK BENİ HAYATA BAĞLADI İskenderun Sokak Çocuklarını Koruma Derneği ile hayatının değiştiğini ifade eden genç kadın, şöyle devam etti:

"Bir beyefendi vardı, karısını tanıyordum ama beyefendiyi tanımıyordum. O beyefendinin sayesinde Sokak Çocuklarını Koruma Derneği Başkanı Zeynep hanıma ulaştım. Ben öyle bir durumdaydım ki sabah uyandığım zaman çocuklarıma ne yedireceğim. Bunları düşünürken Zeynep hanım beni arayıp derneğe beklediğini söyledi. Gittim, bana 'Dürüst ol, ölene kadar arkandayım' dedi. Ben de yaşadıklarımı anlattım. Hiçbir şey saklamadım. Zeynep abla evime geldi gördü. Kızı çalışıyordu, ilk aldığı maaştan kendi eşyalarımı aldı. Bir adamın annesi ölmüştü kalan eşyaları vardı onları bana getirdiler. Sağ olsunlar hayatımız böyle başladı. Açlığı da gördük tokluğu da. Bolluğu da gördük her şeyi gördük. Ben şu ana kadar çocuklarıma ayakkabı, kıyafet almamışım. Başım ne zaman sıkışsa derneği arıyorum. Zeynep Hanım bazen cebindeki parayı bana veriyor, sahip çıkıyor. Zeynep hanım ile babam diye baktığım Kadir bey var. İkisinin de elini ayağını öpsem azdır. Beni hayata bağladılar, ayakta durmamı sağladılar. Şu an ben bir erkeğe gerek duymuyorum. HEDEFİME ULAŞTIM Çocuklarının kendisi için çok önemli ve değerli olduğunu ve onları büyütürken çok zorluklar çektiğini ifade eden H.Y., şunları söyledi: "Sosyal hizmetlerden yardım alıyorum ama ev kirası, elektrik ve su gideri diz boyu, yetmiyor. Ayaklarımın üzerinde durmak için, çocuklarımı okutmak için sipariş veren olursa örtü, boncuk, dantel işi yaparak çocuklarımın eğitimine katkı sağlıyorum. Bir kızım 8'inci sınıfa gidiyor ve polis olmak istiyor. En büyük hedefim onları namusları ile şerefleri ile bu yaşa getirmekti ve bu hedefime de ulaştım."

DİMDİK AYAKTAYIM Şiddete karşı olmasına rağmen çok şiddet gördüğünü ifade eden genç kadın, son olarak hem erkeklere hem de kadınlara seslendi. Kadınların artık her alanda erkeklerin bir adım önünde olduğunu ancak erkeklerin öne geçmeye çalıştığını belirten H.Y., şunları söyledi:

"Erkeklerin akıllarını başına getirmelerini istiyorum çünkü kadınlar olmazsa erkekler koca bir sıfırlardır benim gözümde. Bütün kadınlara annelere, sesleniyorum. Hiç bir zaman kendilerini ezik hissetmesinler. Ben zamanında kendimi öyle hissettim ama şu anda dimdik ayaktayım. Ama çocuklarımın ve şu dünyada anne baba bildiğim Zeynep Çakmaklı ile Kadir bey sayesinde. Dayağa karşıyım bayanlara el kalkmaz. Güzel bir gül versinler, çiçek versinler ne olacak ki?" DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al