12 yıldır başını kaldıramıyor

12 yaşındaki Hintli çocuğun galini görenler şaşkınlık içinde kaldı. Başı normal insanlarınkine göre neredeyse 180 derece ters şekilde doğan Mahendra Ahirwar zorlu bir hayat yaşadı.

12 yıldır başını kaldıramıyor
Paylaş:

12 yaşındaki Hintli çocuğun galini görenler şaşkınlık içinde kaldı. Başı normal insanlarınkine göre neredeyse 180 derece ters şekilde doğan Mahendra Ahirwar zorlu bir hayat yaşadı. Hindistan'ın Madhya Pradesh kentinde yaşayan Mahendra'yı iyileştirmek isteyen ailesi çaresiz.

kafasinikaldiramiyorAnne Sumitra (35) ve baba Mukesh (40), oğullarını şimdiye kadar 50'den fazla doktora götürdüklerini ancak hiçbirinin teşhis koyamadığını söyledi. Başı bedenine adeta asılı duran Mahendra günlük yaşamını devam ettirebilmek için çok zorluklar çektiğini, tuvalete gidebilmek için bile yardıma ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Anne Sumitra, "Eşimle beraber işçi olarak çalışıyoruz. Hayatın bütün zorluklarına karşı direnebiliyoruz. Ama oğlumuzun bu hali bizi perişen ediyor. Bu halini görmek çok yıkıcı oluyor. Hiçbir şey yapamıyor. Bütün gün bir köşede oturuyor, yaşamıyor gibi. Bebekken çok rahat taşıyordum ama artık çok büyüdü, onu taşıyamıyorum. Şimdiye kadar 50'den fazla doktora götürdük ama hiçbiri bize net bir yanıt vermedi. Eğer doktorlar onu iyileştiremezse Tanrı onu alsın daha iyi" dedi. Oğlunu tedavi edebilmek için akraba ve arkadaşlarından borç para toplayan baba Mukesh, "Doğum öncesi bir doktora gitmeye veya ultrason çekmeye gerek görmedik çünkü bütün çocuklarım normal doğdu, onlarda herhangi bir hastalık söz konusu değildi. Mahendra da diğer kardeşleri gibi evde doğdu. Altı aylıkken kafası aşağıya doğru asılmaya başladı. İlk başlarda zayıf olduğunu, biraz beslenirse düzeleceğini düşündük. Ancak üç yaşına kadar yine başı doğrulmadı ve biz de korkmaya başladık. O zaman doktora götürdük. Onlarca doktora götürdük hiçbir olumlu yanıt almadık. Biz de umudumuzu kestik ve oğlumuza çok iyi bir hayat yaşaması için elimizden geleni yapmaya başladık" dedi. Mahendra'yı muayene eden Dr. Shashidhar Tatavarthy, çocukta çok nadir görülen bir kas bozukluğu olduğunu, daha net bir açıklama için genel bir sağlık taramasından geçmesi gerektiğini söyledi. MİLLİYET