115 milyon demans hastası olacak

Son Dünya Alzheimer Raporu’na göre demans hastalarının sayısı 2050 yılında dek üçe katlanarak 115 milyon kişiye ulaşacak.

115 milyon demans hastası olacak

Son Dünya Alzheimer Raporu’na göre demans hastalarının sayısı 2050 yılında dek üçe katlanarak 115 milyon kişiye ulaşacak.

demansŞu sıralar dünya genelinde yaklaşık 35 milyon demanslı var. Yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan insan sayısının artmaya devam etmesiyle demans, sağlık sistemleri için en büyük zorluklardan biri haline gelecek. Ülkelerin ise bu gelişmeye hazır değil. Diğer bir tahmin göre ise 2050 yılında dünya genelinde 277 milyon yaşlı insanın uzun süre bakıma ihtiyacı olacak. Günümüzde bu sayı 101 milyon civarında. Gelecekte bakıma ihtiyaç duyanların yaşlandıkça demans hastalığına yakalanmaları bekleniyor. Bunlardan %80’i de yaşlı ve bakım evlerindeki yaşlılar olacak.

DEMANS HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Günümüzde dünya genelindeki demans hastalarının bakımı ve tedavileri için gereken meblağ yaklaşık 600 milyar $. Rapora göre bu küresel gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde biri kadar. Ve bu miktar vakaların artışıyla daha da yükselecek. Diğer yaşlılara kıyasla demans hastalarının çok daha fazla bakıma ve ilgiye ihtiyaçları var. Bu nedenle bu kişilerin yakınlarının daha iyi desteklenmeleri gerekiyor ve profesyonel bakım personellerine de daha yüksek maaş verilmesi diyor Londra King’s College psikiyatrı Martin Prince. Tıpta hızlı ilerleme umudu şu sıralar çok az. Alzheimer hastalığını tedavi eden bir ilaç henüz yok. Bu yüzden erken tanı çok önemli. Nitekim günümüzdeki ilaçlar en azından hastalığın seyrini yavaşlatıyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Etiketler: demans belirtileri demans hastaları demans alzheimer


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Çocuklarda doğuştan gelen ortopedik sorunlar nelerdir?
  21 Eylül 2018, 09:17
 • İdlib mutabakatı nasıl sağlandı? Fırat'ın doğusunda ne olacak?
  20 Eylül 2018, 09:48
 • Okul olgunluğu nedir? Öğrenciler neden öğrenme güçlüğü yaşar?
  17 Eylül 2018, 14:00
 • Okula uyum haftasında neler yapılmalı?
  10 Eylül 2018, 14:41