10 milyon kişi intiharı düşünüyor

Yaklaşık 10 milyon kişi geçen yıl intiharı düşündü.

10 milyon kişi intiharı düşünüyor

 

Resmi Kaynaklar geçen yıl 10 milyon yetişkinin intiharı düşündüğünü açıkladı. Araştırmalar gösteriyor ki 2000 yılından bu yana intihar girişimleri %27 artmış.

Rapora göre yılda 3 milyon kişi intiharını planlıyor, 1.4 milyon kişi ise intihara teşebbüs ediyor ancak başarılı olamıyor.

2014 yılından 2015 yılına kadar 18- 25 yaş aralığındaki kişilerde intihar düşüncesi oranları %7,3 den % 8.4'e çıkmış durumda. Yapılan araştırmalara her yıl 42.000 kişi intihar vakaları dolayısıyla hayatını kaybediyor.

Eylül ayı Amerika'da Ulusal İntihar Farkındalık Ayı olarak ilan edildi.

Madde Bağımlılığı ve Akıl Sağlığı Servisi Yönetimi ABD'de 88 Milyon dolarlık yardım fonunu sadece intihar vakalarının önüne geçebilmek için istedi.

MBASSY Genel Müdür yardımcısı Kano Emoto " İntiharın önlenebilir olduğu farkındalığını arttırmak için çalışmaların devam ettiğini  ve ihtiyacı olan herkese fayda sağlayabilecek bilimsel bazlı hizmetler sağladıklarını ve ayrıca aile, arkadaş, öğretmen, iş arkadaşlarının, sağlık çalışanları vs gibi herkesin ihtiyacı olan kişileri doğru yönlendirerek kişilerin hayatlarını kurtarabileceğini belirtti.

Yapılan araştırmalara göre intihar düşüncesi, ilaç ve alkol kullanan yetişkenlerde daha fazla görülüyor. Madde bağımlılığı olan kişilerin diğer yetişkenlere daha fazla intihar düşüncesine sahip olduğu araştırmalar ile kanıtlanmış durumda. özellikle metamfetamin kullanan kişilerin yüksek risk  grubunda olduğu belirtiliyor.

Yapılan araştırma ilginç bir gerçeği daha ortaya çıkarıyor bu fikirlere sahip olan yada intihar teşebbüsünde bulunan kişilerin % 50 si akıl sağlığı konusunda yarım veya danışmanlık alıyor.

Aşağıda ki maddelerde belirtilen özelliklere sahip olan kişiler intiharteşebbüsü konusunda yüksek risk grubunda yer alıyor, herkesin bu özellikleri bilmesi bir çok hayatın kurtarılmasını ve intihar girişimlerinin önlenmesinde büyğk faydalar sağlayabilir

* Sürekli ölmek istediğinden ve intihardan bahseden kişiler
 *İntihar teşebbüsü için yöntemler düşünen veya araştıran kişiler
* Sürekli umutsuz olduğundan veya hayatında  bir amacının olmadığından bahseden kişiler
* Sürekli kapana sıkıştığından ve/veya kaldıramadığı kadar acı çektiğini söyleyen kişiler
* Başkasına yük olduğundan bahseden kişiler
* Alkol veya madde bağımlılığı olan kişiler
* Sinirli, her şeye aşırı reaksiyon gösteren, umursamaz davranışlarda bulunan kişiler
* Uyuma güçlüğü çeken veya çok uyuyan kişiler
* Kendini dışlanmış hisseden kişiler
* Aşırı duygu değişimleri yaşayan kişileri yüksek risk grubu olarak görebiliriz.,

consumer.healthday.com

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al