Gençlere Altın Tavsiyeler dizisi

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hayatın baharında olan, henüz daha yeni yeni hayata atılma gayretindeki gençlere en büyük hazineyi sunuyor. Onlara yaşamlarının her anında fayda sağlayacak altın değerinde tavsiyelerde bulunuyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hayatın baharında olan, henüz daha yeni yeni hayata atılma gayretindeki gençlere en büyük hazineyi sunuyor. Onlara yaşamlarının her anında fayda sağlayacak altın değerinde tavsiyelerde bulunuyor.

Timaş Yayınları'ndan okuyucusuyla buluşan "Var mı beni anlamak isteyen" isimli kitabından yararlandığımız Prof. Dr. Nevzat Tarhan gençlere sesleniyor. Kendini önemsiyorsan, kendi kendine yardım etmek istiyorsan, hem mutlu,  hem başarılı hem güçlü, hem de onurlu ve özgür olmak istiyorsan, deneme-sınama ile vakit kaybetmemek ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmak istiyorsan, özetle yaşam koçluğunu önemsiyorsan bu yazı dizisinde vereceğim öğütleri beş duyun, aklın, kalbin ve ruhunla dinle diyor Tarhan… Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan gençlere hayata kendini iyi tanımayla başlamalısın diyor. Tarhan;

İLK TAVSİYEM KENDİNİ DOĞRU TANIMAYI BİLMENDİR

Bir şehirde yol bulmaya çalışıyorsun, harita üzerinde nerede olduğunu bilmezsen, nereye gideceğini de bilemezsin. Aynı şekilde kendini doğru tanımazsan sonraki vereceğin kararlar amacına hizmet etmez. Hayat sokakların arasında geçer ve rastlantılar yaşamını yönlendirir. Kendini tanıyan insan güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, imkanlarını, yeteneklerini, fırsatları ve tehditleri doğru değerlendirir. Kendini gözlemleyebilmek ve doğru analiz edebilmek bir beceridir, yetenek değildir, öğrenilmesi gerekir.

HEDEF PİRAMİDİN OLSUN

En tepeye senin için en önemli hedef ve öncelikli konu ne ise onu koymalısın. Önceliklerini önem sırasına göre dizmelisin ve vereceğin kararlarda bu öncelikleri hep test etmelisin. Hedefe giderken önüne çıkan çeldiriciler, baştan çıkarıcılar ve zevk tuzaklarına düşmemek için beyninde bu dosyayı hep açık tutmalısın. Beynimiz kendi kendini programlar. Arabaya bindiğimizde şoför isek nereye gideceğini yola çıkmadan önce düşünür, planlar. Daha sonra başka şeyler düşünürüz. Düşünürken otomatik pilota bağlanmış beynimiz bizi istediğimiz yere götürür. Başlangıçta beynini doğru programlayanlar kısa ve uzun vadeli hedeflerini ve yaşamın amaçlarını belirlemiş insanlardır. Böyle insanlar olayları yönlendirir. Amacı olmayan insanları olaylar yönlendirir. En tepedeki hedefler soyut hedefler olmalı, nasıl bir insan olmak istiyorsun, mezar taşına ne yazılmasını istiyorsun? Şaban Özdemir (NPGRUP)

Etiketler: Var mı beni anlamak isteyen nevzat tarhanın kitapları gençlere altın tavsiyeler nevzat tarhan


ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Beynimizin ne kadarını tanıyoruz?
  21 Ağustos 2017, 10:24
 • Kefir yaşlanmayı geciktiriyor! Üsküdar Üniversitesi araştırdı.
  15 Ağustos 2017, 15:07
 • NPIstanbul Beyin Hastanesi Tanıtım Filmi
  15 Ağustos 2017, 11:34
 • Adli Bilimlerde Türkiye! Prof. Dr. Sevil Atasoy CNNTÜRK'te anlattı.
  14 Ağustos 2017, 11:10