Çocuklukta taciz bütün beyni etkiliyor

Çocuklukta tacize ya da kötü muameleye maruz kalmanın, kişinin beyninde duygularla ilgili bölümün büyümesine engel olabileceği bildirildi.

ABD'de yapılan bir araştırma, çocukluklarında cinsel veya duygusal tacize  uğrayan ya da kötü muameleye maruz kalan kişilerin beyinlerinde hippokampus  bölümünde 3 kilit bölgenin, böyle bir durumla karşı karşıya kalmamış  kişilerinkinden daha küçük olabileceğini gösterdi.

İngiliz Guardian gazetesinin sitesinde yer verdiği haberde, söz konusu  bölgelerin hafızayı ve duyguların düzenlenmesini kontrol ettiği belirtildi. Araştırma çerçevesinde Harvard Üniversitesi Psikiyatri bölümünden Martin  Teicher ve ekibi, çocukluklarında strese maruz kaldıkları ya da tacize  uğradıkları konusunda sorgulanan yaklaşık 200 kişinin beyinlerini taradı.

Yaşları 18 ila 25 olan, 73'ü erkek 120'si kadın katılımcıların yüzde  46'sının, çocukluklarında sıkıntılı bir süreç yaşamadıkları, yüzde 16'sının ise  ebeveynlerinin fiziksel ve sözlü olmak üzere üç ya da daha fazla kötü muamele  biçimine maruz kaldıkları bilgisini verdikleri kaydedildi. Beyin taramalarında, çocukken kötü muameleye maruz kalan ya da tacize  uğrayan deneklerin beyinlerinde hippokampusta üç önemli bölgenin, yüzde 6,5'e  kadar küçülmüş olduğu tespit edildi. Araştırmanın sonuçları, "Proceedings of the National Academy of Sciences"  dergisinde yayımlandı. Konuyla ilgili olarak daha önce yapılan bir araştırma, çocuklukta tacize  ya da kötü muameleye maruz kalmanın, yetişkinlikte tekrarlayan depresyon  olasılığını iki katına çıkardığını ortaya koymuştu.Etiketler: beyin nasıl gelişir taciz travması çocuk ve taciz taciz çocuklukta şiddet çocuklukta yaşanan sorunlar


ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Beyaz Saray'da Kritik Görüşme
  18 Mayıs 2017, 15:28
 • Erdoğan ve Trump'ın beden dili
  18 Mayıs 2017, 10:35
 • İş sağlığı ve güvenliğinde Türkiye'deki uygulamalar ve yükseköğretim eğitimi
  15 Mayıs 2017, 10:52
 • Mutluluk sağlam inanç ile sürdürülebilir oluyor!
  08 Mayıs 2017, 15:02