Çocuklar da depresyona girer

Üsküdar Üniversitesi’nin Köln’de açtığı Üsküdar University Europe, Almanya’daki Türklere eğitim desteği vermeye devam ediyor.

Çocuk Ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Psikiyatrist Emel Sarık Gökten depresyonu anlattı:

ÇOCUKLARDA DEPRESYON

Depresyon çok sık olmasa da çocuklarda da görülür. Bu durum yaş ve gelişime göre değişiklik gösterebilir. Okul döneminde ve ergenlik çağında biraz daha farklılıklar görülebilir. Ergenlik depresyonları, yetişkin depresyonuyla benzerlik gösterebilir ve çocukluk depresyonuna göre daha kolay fark edilebilir.

ÇOCUKLARDA DEPRESYONUN BELİRTİLERİ

Bunun sebebi ergenlerin çocuklara göre kendini sözle ifade edebilme gücünün daha fazla olmasıdır. Çocukluk dönemindeki depresyonda daha çok davranışsal belirtiler ortaya çıkar. Çocuklarda çoğunlukla öfke artışı, huzursuzluk, bağ ve mide ağrısı, uykusuzluk, hareketlerde yavaşlama ve iştahsızlıkla kendini belli eder. Bebeklerdeki depresyonda daha çok anneden ayrılma, bakıcıya bırakılma durumlarında ortaya çıkabilir. Bu nedenle ebeveynler özellikle anneler çocuklarda çok uzun süre ayrı kalmamalı. Çocuklarda depresyon görülme ihtimali binde 9 civarındayken ilkokul döneminde bu oran %1’e, ergenlikte %4-5’e kadar yükselebilir.

DEPRESYON NEDENLERİ

Depresyon teşhisi için sebepler üzerinde çalışmak gerekir. Aile ve çevresel faktörler araştırılmalıdır. Anne ve babadan birini kaybetme depresyon ihtimalini arttıran bir etkendir. Bunun dışında genetik yatkınlık da depresyonun sebepleri arasında gösterilebilir.

DEPRESYON TEDAVİSİ

Depresyon tedavisinde ilk yol terapidir. Terapi sırasında öncelikle ailevi ve çevresel faktörler en aza indirilmeye çalışılır. Sonrasında ilaçla tedavi yolu denenebilir. Çocuklarda kullanılan depresyon ilaçları vardır ve yan etkileri yoktur. Ayrıca düzenli kullanılması halinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Terapi sonrası ilaç tedavisi uygun görüldüyse, ilk etki en az 2-3 hafta sonrasında görülebilir. Ancak ilaçla tedavide gerçek sonucu 6 ay gibi bir sürede alabiliriz. İlaçlı tedavinin sonunda her şey yoluna girse de, ilerleyen yıllarda tekrar edebilme olasılığı bulunmaktadır ve mutlaka ihmal edilmeden yeniden tedavi başlamalıdır.

Ebeveynler çocuğunun psikiyatrik tedavi gördüğünü ondan gizleme çabasına girmektedir ancak bu doğru bir davranış değildir. Çocuğun kendine en yakın gördüğü kişi, ona uygun bir dille bu durumu izah etmeli ve çocuk bir tedavi sürecinde olduğunu bilmelidir. Tedavi sürecinde çocuğun aileyle birlikte evde olması çok faydalı olabilir. Ancak ergenlik dönemi depresyonlarında çocuğu güvenli bir klinikte yatması daha uygun görülebilir. Bu durum özellikle intihar ihtimali gündeme geldiğinde mutlaka hayata geçirilmelidir.

ÇOCUKLARDA TEDAVİ SÜRECİ

Çocuk depresyonlarında çevresele etkenler çok fazla görülmektedir. Tedavi sürecinde aile, öğretmen ve psikolog işbirliği çok önemlidir.

Zaman zaman depresyon ve kişini mizacı birbirine karıştırılmaktadır. Bazı kişilerdeki depresif davranışlar mizaç kaynaklı olabilir. Yani aşırı kaygılı olma, stresli olma gibi. Ancak kişi günlük hayatını normal şekilde sürdürebiliyorsa, ihtiyaçlarını gidermede herhangi bir sorun yaşamıyorsa ve bu tip davranışlar uzun zamandır hayatındaysa bu mizaç kaynaklı olabilir. Kişinin hayatında belirgin davranış ve yaşam farklılıkları oluşuyorsa depresyon teşhisi için çalışma yapılabilir.Etiketler: çocukluk depresyonu depresyon


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Referanduma Geri Sayım ve Suriye'deki Son Gelişmeler
  21 Şubat 2017, 16:06
 • Yas Ne Kadar Sürmeli? Psikolojiyi Nasıl Etkiliyor?
  20 Şubat 2017, 16:34
 • Sağlık Mesleklerinin Geleceği ve İstihdam Olanakları
  20 Şubat 2017, 14:43
 • Şans ve şanssızlık kişinin psikolojisini nasıl etkiliyor?
  20 Şubat 2017, 14:37