"Bazen çok mutsuzum bazen çok neşeli"

"Geçmişimde çok başarılı bir sporcuydum küçük yaştan beri çok yeri gezen çok sosyal bir insandım. Şimdi ne yazık ki atamam çıkmıyor çalışmam gerek. Bazen çok neşeli biri oluyorum bazen de hiç kimseyle konuşmak istemiyorum."

"Bazen çok mutsuzum bazen çok neşeli"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU 8 yaşındaki oğluma dikkat dağınıklığı teşhisi konuldu. Bir  ilacı yarım sabah yarım öğlen olacak şekilde kullanıyoruz ancak oğlum çok sinirli ve saldırgan genellikle mutsuz her istediği olsun istiyor. Bu sorunlarımız dikkat dağınıklığının bir sonucu mudur? CEVAP Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda duygusal sorunlar, sözel veya fiziksel saldırganlık davranışları görülebilir. Bu davranım bozukluğunu çocuğunuzun kullandığı ilaçlar yatıştırır. İlaç kullandığı halde yatışmıyorsa, ilacın dozunun yeterli olup olmadığını değerlendirmek gerekir. İlacın dozu ağırlığa göre hesaplanır. Bu durumu çocuğunuzun psikiyatristiyle görüşürseniz, düzenleme yapacaktır. SORU 25 yaşında beden eğitimi mezunuyum. Geçmişimde çok başarılı bir sporcuydum küçük yaştan beri çok yeri gezen çok sosyal bir insandım. Şimdi ne yazık ki atamam çıkmıyor çalışmam gerek ama kendi mesleğimi yapmak istiyorum. Hadi onu geçelim her başladığım iş ilginç bir şeyle sonlanıyor. Anlayacağınız bunalıma girmemek elde değil. Bazen çok neşeli biri oluyorum bazen de hiç kimseyle konuşmak istemiyorum. CEVAP İçinde bulunduğunuz sosyal ve mesleksel sorun maalesef birçok genç için geçerli. Bunun çözümü kadroların açılması, planlama yapılarak uygun sayıda öğrenci alınıp mezun edilmesidir. Bizimle ilgili konu, içinde bulunduğunuz durumla ilgili olsa da, daha çok duygusal iniş çıkışlarınızdır. Bunlar günlük yaşamdaki olaylara bağlı ve geçici ise, normal olarak değerlendirilebilir. Bunun dışında, uzun sürüyor, sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkiliyor, işlevselliğinizi bozuyorsa, bir psikiyatristle görüşmeniz yararlı olur. SORU Ağabeyim yaklaşık 4-5 ay önce Herpes ensefaliti geçirdi şu an yakın geçmişle ilgili sorunları var hatırlamıyor. Birde inanılmaz asabi oldu nasıl bir yol izleyeceğimizi şaşırdık bu arada işe başladı. Görevden geri çekildi fakat çalışıyor başka bir görevde. Biz ona nasıl davranmalıyız ? CEVAP Ensefalit beynin virütik enfeksiyonu olduğu için, beynin işlevlerini etkiler. Nörolojik belirtilerin yanı sıra, zihinsel/psikiyatrik belirtiler de görülür. Hatırlayamama, sinirlilik, davranış değişiklikleri de bu belirtilerdendir. Hatırlamama dışındaki belirtiler için uygun dozda antipsikotik verilebilir. Aile üyeleri olarak yapılacaklar arasında tedavisinin sürdürülmesini sağlamak, sakin ve sabırlı olmak, anlayışlı olmak sayılabilir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

BAZEN ÇOK MUTSUZUM BAZEN ÇOK NEŞELİ

HAYATTAN ZEVK ALMIYORUM

SEVGİLİM ŞİDDET UYGULUYOR

SEVGİLİMLE DE EŞİMLE DE MUTLUYUM

EŞİMLE ARAMIZA UÇURUM VAR

ÇOK FAZLA CİNSEL İSTEĞİM VAR

YILAN KORKUMU NASIL YENEBİLİRİM

HER ŞEYİN OLUMSUZ YÖNÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM

DUYGUSAL BOŞLUKLARA DÜŞÜYORUM

EŞİM BAŞKASINI SEVDİĞİNİ SÖYLEDİ

AŞIRI SİNİRLİYİM

ÖLÜM KORKUSUYLA YAŞIYORUM

ÇOK SİNİRLİ VE ALINGANIM

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN KURTULAMIYORUM

ÇOK ÇABUK HEYECANLANIYORUM

CESARETİMİ TOPLAYIP ARABA KULLANAMIYORUM

NEREDEN GELDİM DİYE SORGULUYORUM

KURDUĞUM HAYALLERLE YAŞIYORUM

SÜREKLİ AĞLIYORUM

ÇOK ZOR ALGILIYORUM

EŞİM SÜREKLİ YALAN SÖYLÜYOR

İNSANLARLA İLETİŞİM KURAMIYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA HEYECANLANMIYORUM

ÇOCUĞUM HİÇ SÖZ DİNLEMİYOR

EŞİM BENİ ALDATMAYI DÜŞÜNMÜŞ

ÇOCUĞUM ÇOK SİNİRLİ VE SAYGISIZ

EŞİM BENİMLE CİNSEL TEMASA GEÇMİYOR

KARDEŞİMİ İSTEMİYORUM

SAÇLARIMI YOLUYORUM

ÇOK ALINGANIM

BEŞ YAŞINDAKİ OĞLUM BENİMLE YATIYOR

EŞİME KARŞI UTANÇ DUYUYORUM

EŞİM ÇOK UNUTKAN VE DALGIN

ÇOK ÇABUK SİNİRLENİYORUM

EVLİ BİRİ ADAMA AŞIK OLDUM

MUTSUZ OLUNCA BAŞKA ARAYIŞLARA GİRİYORUM

EŞİM İNTİHAR ETTİ

KARDEŞLERİM BANA KÖTÜ DAVRANIYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

 

Etiketler: hayattan zevk almamak mutsuzluk dikkat eksikliği