SEVGİ EVLERİNDE DAHA MUTLULAR

A.A

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü Dr. İsmail Barış, genel bütçe, il özel idare kaynakları ve hayırseverlerin desteğiyle yapılan çocuk evleri sayısının 106'ya ulaştığını, halen birçok sevgi ve çocuk evi inşaatının sürdüğünü söyledi.

Barış, toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel yapısındaki değişim sürecine, son yıllarda yaşanan gelir dağılımındaki dengesizlik, işsizlik oranının artması, köyden kente göçle birlikte sosyal ve ekonomik sorunlara paralel korunmaya muhtaç çocuk sayısının da arttığını belirtti.

SHÇEK'in çocuklarla ilgili hizmet modelinin başında, ailenin yanında yaşam ve buna paralel olarak topluma tam uyum geldiğini, çocukların öz ailesinin yanında desteklenerek kalmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Barış, bu yöntemin gelişmiş dünya ülkelerinde yürütülen en geçerli yol olduğunu bildirdi.

Bu yöntem sayesinde hem sosyal hizmet sağladıklarını hem de ailenin ekonomisine katkıda bulunmuş olduklarını dile getiren Barış, şunları kaydetti:

"Ailesine döndürülemiyorsa koruyucu aileye veriyoruz. Bunu da sağlayamazsak son çare olarak bakımlarını biz yürütüyoruz. Bakım kapsamında yeni modeller geliştirdik. Bunlardan en önemlisi çocuk evleri. Çocuk evleri, beş ya da altı çocuğun, normal bir apartman dairesinde, başlarında bakım ablası ve teyzeleri olmak üzere evlerde bakılmasına dayanıyor. Burada asıl önemli olan, çocukların aile ortamında, komşuluk ilişkileri ve mahalle arkadaşlığı içinde kişisel gelişimlerini ve toplumla entegrasyonunu sağlamaktır. Toplumla iç içe, ayakları üstünde durabilen bir gençlik yetiştirmek amacıyla getirilen bu çocuk evleri çok önemli."

Bunların yanı sıra sevgi evleri kurulduğunu dile getiren Barış, şöyle konuştu:

"Bu evler de aile ortamının oluşturulmasına dayanıyor. Bütçe, il özel idare kaynakları ve hayırseverlerin desteğiyle yapılan çocuk evleri sayısı 106'ya ulaştı. Sevgi evlerimizin sayısı artıyor. Halen birçok sevgi ve çocuk evi inşaatı sürüyor. Bunların dışında dubleks evler yapıyoruz. 10-12 çocuk kalıyor. Üçer kişilik odalarda sanki bir aile ortamındaymış gibi hayat sürüyorlar."

Koğuş sisteminin artık tamamen terk edildiğini, büyük yerleri grup evlerine dönüştürdüklerini ifade eden Barış, çocukların daha rahat ortamda yaşamasını sağlayan hayırseverlere teşekkür etti.

Çocuk ve sevgi evlerinin çocukların gelişimini olumlu etkilediğini belirten Barış, "Bu evler sayesinde çocukların kişisel gelişimleri, derslerindeki başarıları ve toplumla entegrasyonunda yüzde 100'e varan artışlar oldu. Daha çağdaş ve topluma uyumlu bir şekilde gelişiyorlar. Toplumun bizzat elemanı oldular. Bu durum bizleri de mutlu ediyor" diye konuştu.Etiketler:


ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Üsküdar Üniversitesi BrainPark Kuluçka Merkezi Açıldı
  27 Mart 2017, 17:05
 • Emre Aksan: Üsküdar Üniversitesi Bizi Seçtiğinden Şanslıyız
  27 Mart 2017, 15:58
 • Fikirleriniz BrainPark’ta hayat buluyor!
  27 Mart 2017, 15:54
 • Özel yetenekli çocukların eğitimi ve gelişimi için Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesi başlıyor...
  27 Mart 2017, 11:59