Ergenlik Çağı - 4

Ergenlik Stresi Öğrenmeyi Engelliyor

Başarıyı yakalayın

Okul hayatının en önemli devresi, ergenlik yıllarına rastlıyor. Geleceğini belirleyen gencin bu dönemi atlatması için, ona yardımcı olmak gerekiyor.

Uzmanlar, ergenlik çağında gençlerin yaşadığı stresin öğrenme ve okul hayatındaki başarıyı çok fazla etkilediğini belirtiyor.

Ergenlikte yaşanan bu stres doğru yöne kanalize edilebilirse, hem başarı hem de öğrenme kendiliğinden geliyor. Zaten okul hayatında başarılı olan gençlere bakıldığında, bunların ergenlik stresini yenebilen ve bu konuda başta ailesi olmak üzere çevresinden sürekli destek alan bireyler olduklarını görüyoruz.

Memory Center doktorlarından Uzman Çocuk Psikiyatristi  Ahmet Çevikaslan, ailelere ve öğretmenlere çok önemli ipuçları ile yol gösteriyor:

'Öğrenme Şekilleri Farklıdır'

"Beyin ağı, herkeste değişik biçimde kurulmuştur. Bu nedenle, her bireyin öğrenme şekli farklılıklar oluşturur. Anlatılanlar arasında, beynin onu kavrayabilmesi için belirli aralıklar ve süreler olması gerekir. Tüm bilgiler arka arkaya sürekli gelirse, bilgi aktarımı ve hafızaya kaydetme gerçekleşmez. Eğer bir öğrenci anlatılanları kendi öğrenme tarzına göre ayarlayamazsa, öğrenmesi gereken şey onun için stres kaynağı olur.

'Planlı Eğitim Gerekiyor'

Kendi tarzı, algılamasıyla anlayıp başardığında ise motivasyonu artar, kendisine güveni yerine gelir. Böylece, başarı hissi öğrenmenin hızlanmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca, öncelikle bütünün kavranması, detaylarla başa çıkmada kolaylıklar sağlamaktadır. Bir konuyu bütünüyle öğrenmeye başlamadan önce genel bir bilgi sahibi olmak; bir bilginin öğrenilmeden önce ana çatısını kurmak ve planlı, sistematik bir gidiş, beynin strese girmesini engelleyici bir etken olabilir.

'Stres, Düşünmeyi Engeller'

Stres faktörü, düşünme ve öğrenmeyi önemli ölçüde bloke eder. Eğer öğrenme stressiz olarak huzurlu ve rahat bir biçimde gerçekleştiyse, daha ayrıntılı ve daha kalıcı olacaktır. Çünkü korku ve stres, öğrenilenin tam algılanmamasını sağlayacak ve elbette ki arada pek çok kopukluluklar meydana gelecektir. Bu nedenle doğru algılama, iyi kavrama, rahat bakış bir açısı, olumlu olarak bilginin öğrenilmesini ve daha uzun süreli kalışını sağlamış olacaktır."

Stresi yenmek için çabalayın

Yapılan araştırmalar, beyinde stres sırasında salgılanan katekolamin miktarındaki artışın, hatırda tutulan miktarı artırdığını, yakın bilgilerin hatırlanmasını düzenlediğini ve hafıza depolamasını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur.

Bu sonuç, öğrenme için belirli düzeyde stresin yol açtığı kaygıya ihtiyaç olduğunu, herhangi bir kaygı olamadan öğrenmenin zor olduğunu göstermektedir. Fakat, bunun ölçüsünü ve zamanını iyi ayarlamak gerekmektedir. Aksi takdirde, istenmeyen sonuçlar ve beklenmedik yanlışlar ortaya çıkabilecektir.

Streste başa çıkma sağlanmadığı halde, hayal kırıklığı ortaya çıkar ve olumsuz beklentiler beynimizin duygusal bölümünde yoğunlaşmaya başlar. Bunun sonucunda da ümitsizlik gelir. Ümitsiz öğrenci, başaracağına dair inancını kaybeder.

 

Başarılı öğrenmek öğrenerek başarmak için stratejiler

Ahmet Çevikaslan, okul hayatında başarılı olmanın şartlarından birinin de ders çalışma yöntemlerinin iyi ayarlanması olduğunu belirtiyor. Özellikle ders dinleme teknikleri ve okuldaki konsantrasyon, öğrencinin başarı grafiklerini etkiliyor. Ahmet Çevikaslan, öğrenciler için derste başarılı olmanın ve kolay öğrenmenin yöntemlerini şöyle sıralıyor:

Derse ve konuya yönelik ilgi ve olumlu tavır

Derste dersi düşünmek (Etkili dinlemek)

En verimli zamanlarının tespiti

Dinlenmiş ve enerjik olarak çalışmak

Dikkat toplamakta güçlük varsa "DUR, DÜŞÜN, YAP". Bu arada, gerekli sayıda tekrar yapmak da faydalıdır.

Günlük planlı çalışma (Zaman Yönetimi)

 

Dersleri etkileyen faktörler

Öğrenciler, kimi zaman elinden gelen her şeyi yapar ama bir türlü istenilen başarıyı yakalayamaz. Burada, farklı etmenler devreye giriyor

Ahmet Çevikaslan, kendilerine de birçok benzer şikayet geldiğini belirterek, "Anne ve babalar her türlü imkanı sunduklarını, çocuklarının da iyi niyetle çalıştığını söyleyip, başarının neden gelmediğini merak ediyorlar. Bunun, çok farklı sebepleri olabilmektedir" dedi. Çevikaslan, bu etmenleri şöyle özetledi:

1. Psiko-fizyolojik faktörler

     A. Zeka problemleri

     B. Belli bir alana yönelik öğrenme güçlükleri

     C. Disleksi

     D. Diğer psikiyatrik rahatsızlıklar

2. Gelişimsel faktörler

     A. Gelişim dönemleri

3. Psiko-sosyal faktörler

     A. Ailenin etkisi:

        1. Beklenti fazlalığı

        2. Müdahale

        3. Kıyas

        4. Aile içi iletişim

        5. Yer ve zaman sorunları

     B. Okulun etkisi:

        1. İlişki kurma

        2.Akademik ve eğitimsel yapılanma

        3. Sosyal faaliyetler

     C. Çevresel etmenler:

        1. Yakın aile çevresi

        2. Sosyal ilişki sorunlarıEtiketler:


ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Katil oyunlar çocukları ağına düşürüyor, intihara sürüklüyor
  22 Eylül 2017, 08:09
 • Kuzey Irak'ta referandum gerilimi
  21 Eylül 2017, 15:14
 • Asla unutmak istemediğiniz bir anınız var mı?
  20 Eylül 2017, 16:26
 • Sudoku çözmek beyni daha çok çalıştırıyor
  20 Eylül 2017, 07:55